İstanbul’da Neden Rehber Eşliğinde Gezmeliyim?

İstanbul’un Tarihi Semtlerini Neden Rehber Eşliğinde Gezmeliyim?

İstanbul ile ilgili birçok rehber kitap, belgesel ve bilgilendirici makale bulunabilir. Bu kaynaklardan elde edilen bilgilerle, sağlıklı bir tur programı yapılıp şehri kendi başınıza gezebilirsiniz. Öyleyse özel bir tur rehberine ne gerek var? diye sorabilirsiniz. Sizi temin ederim ki arada çok fark var. İsterseniz bu konu ile ilgili detaylara birlikte göz atalım.

Zamanı Ekonomik Ve Faydalı Bir Biçimde Kullanmak

Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı gibi şehrin popüler müzelerinde, yaz aylarında uzayıp giden kuyruklar oluşur. Rehberli bir tura katılmak, sizi diğer insanlarla birlikte bilet gişelerinin önünde beklemekten kurtarır ve müzeye direkt giriş avantajı sağlar. Profesyonel tur rehberleri, kendilerine özel gişelerden biletleri alıp, misafirlerini hızlı bir şekilde girişteki turnikelere doğru götürebilirler.

İstanbul'da rehberle gezmek
İstanbul’u Gezmek © Fotoğraf: Serhat Engül

Türkiye’de Rehberliğin Profesyonel Bir Meslek Olması

Türkiye’de rehberlik mesleğinin sınırları, Rehberlik Meslek Yasası ile belirlenmiştir. Bu sebeple aklına esen herhangi birinin rehberlik yapması, ciddi para cezaları ile sonuçlanır. Rehberler, üniversitenin ilgili bölümünden mezun olur, çeşitli dil ve tarih yeterlilik sınavlarından geçerler. Kokart sahibi bir rehber ile çıktığınız turun aşağı yukarı bir standardı olacaktır. Elbette tüm rehberler birbirine denk bilgi sahibi olmayabilir. Ancak siz kişiye özel turlarda rehberinizi kendiniz seçebilirsiniz.

Kendini iyi yetiştirmiş tur rehberleri, tarih, arkeoloji, sanat tarihi gibi konularda; bir akademisyen kadar bilgi sahibi olabilirler. Farklı kültürlerden birçok insan tanımayı ve bilgi paylaşmayı mümkün kılan bu meslek dalı, işinin ehli bir rehber tarafından icra edildiğinde; yerli ve yabancı turistlerin gözünde tarihi ve eserleri canlı kılar.

Kokart sahibi olmayan insanların rehberlik yapması, yasak ve yasa dışı bir eylemdir. Bu sebeple size, çıktığınız turlarda rehberinizin lisans sahibi olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

istanbul'da rehberle gezilecek yerler
Ayasofya Müzesi © Fotoğraf: Serhat Engül

Detaylardan Haberdar Olmak Ve Tarihi Anlamak

Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi İstanbul‘un en ünlü müzelerini gezmeyen yoktur. Hiç olmasa çocukken okul gezisinde bir kez görmüşsünüzdür. Ancak bu kıymetli tarihi eserleri ne kadar ziyaret etmiş olanız da, detayları gözden kaçırmanız kaçınılmazdır.

Örneğin 1500 yıllık tarihe sahip Ayasofya defalarca da ziyaret edilse, her seferde yeni bir şeyler fark edilir. Tek başına gözlem yapmak mümkün olsa da, bu önemli yapının tarihini tam anlamıyla kavrayabilmek için bir profesyonel ile gezmek şarttır.

Ayasofya gibi köklü bir yapının tarihi olduğu kadar, mimari detayları ve hatta efsaneleri bile özeldir. Bu güzel detayları rehberiniz eşliğinde keşfedebilir, efsaneleri de yine onun coşkulu anlatımından dinleyebilirsiniz. Emin olun kendi başınıza, elinizde bir rehber kitap ile gezmek ile arada büyük bir fark olacaktır.

istanbul'da profesyonel rehberli gezi
Galata Kulesi

İstanbul’un Kendine Has Dinamikleri İle İlgili Bilgiler

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve karışık şehri olduğu için, yerli ve yabancı ziyaretçilerin yine rehberliğe ihtiyacı olacaktır. Zira nereye ne zaman gidilmesi gerektiğini en iyi bir rehber bilebilir. Ne zaman taksi veya ne zaman toplu ulaşım kullanılması gerektiği, İstanbul‘un trafik problemi yüzünden turistik ziyaretlerin önemli bir parçasıdır.

Şehrin çeşitli noktalarında konumlanmış olan gizli mücevherleri, rehberinizin yardımı ile keşfedebilirsiniz. Zira yüzlerce yıllık geçmişi olan İstanbul şehrinde, işinin ehli olan asırlık ustaların dükkanları, lezzetli halk lokantaları hep ara sokaklara gizlenmiştir.

Özellikle yabancı misafirlerin, İstanbul’un tarihi ve turistik bölgelerinde yanında rehber bulundurması daha fazla önem arz eder. Çünkü Tarihi Yarımada civarında başı boş dolaşan ve turistlere bir şeyler satmaya çalışan birçok insan vardır. Şehri ziyaret eden yabancı bir misafiriniz varsa, istenmeyen olayların yaşanmaması için yanında rehber bulunmasının büyük faydası vardır.

Turkey Private Tour Guide
Kişiye Özel Rehberli Turlar

Neden Kişiye Özel Turları Tercih Etmeliyim

Çünkü bu sizin beklentilerinize yönelik, kaliteli bir gezi programı hazırlanması için en etkili yoldur. Önceden planlanmış, hazır bir program paketi satın almak ve bir gruba dahil olmak, sizi istemediğiniz bir yöne götürebilir. Ziyaret etmek istemediğiniz yerlerin tur programına sıkıştırılmış olması veya tur sonunda grupla birlikte alışveriş yapmaya götürülmek hoş değildir. Böyle durumlarda en güzeli kişiye özel tur planı ile gezmektir.

Kişiye özel tur olarak anılan Özel Rehberli Turlar çok esnek yapıya sahiptir. Size son yıllarda çok popüler olan yemek turları ve geleneksel tarih turlarını birlikte yapma olanağı sağlar. Zira rehberinizi kendi beklentilerinize göre yönlendirmek mümkündür.

istanbul private tour guide
İstanbul Boğazı © Fotoğraf: Serhat Engül

Son Söz

Eğer kişiye özel rehberli turlar ilginizi çektiyse, profesyonel kokartlı rehber Serhat Engül ile iletişim kurabilir ve kendinize özel bir tur hazırlayabilirsiniz. irtibata geçmek için sitemizin iletişim sayfasını tıklayabilirsiniz.

İyi seyahatler dilerim,

Serhat Engül


Önerilen Blog Yazıları:

Serhat Engül ile Özel Fener Balat Turu

İstanbul’da Rehber İle Gezilecek Tarihi Yerler

Özel Tur Rehberi İle Ayasofya Müzesi Turu


Turkey Private Tour Guide

İstanbul’da Özel Tur Rehberi 2017

3 Comments Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s