İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

Rehberle Gezilecek Yerler

İstanbul’da Tur Rehberi İle Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul, Türkiye’nin en ünlü şehri olduğu gibi, 2650 yıllık bir geçmişe sahip bir kenttir. İstanbul’un camileri, kiliseleri ve müzelerinde muhteşem bir tarih yatar.

Bu tarihi en güzel şekilde kavrayabilmek ve keyfini çıkarabilmek için, İstanbul’un profesyonel bir tur rehberi ile gezilmesi tavsiye edilir.

Dilerseniz İstanbul şehrinde rehber eşliğinde gezilmesi gereken yerlere, şehrin tarihi ve güzel fotoğraflar eşliğinde şöyle bir göz atalım.

İstanbul’un İlk İsmi Byzantion

İstanbul’un resmi tarihi M.Ö. 638 yılına kadar uzanır. Yunanistan’ın Megara isimli kolonisinden göç eden Kral Byzas ve beraberindekiler, o dönem bir balıkçı kasabası olan İstanbul’a gelmiş ve Byzantion (Byzantium) adı ile kentin temellerini atmıştır. Byzas’ın şehri kurmasını izleyen yıllarda, şehir bölgenin en güzel kentlerinden biri haline gelecektir.

Roma Kenti Konstantinopolis

Byzas’ın kurduğu şehir yaklaşık 800 yıl boyunca bir Antik Yunan sitesi olarak varlığını korumuş ve M.S. 195 yılında Roma İmparatorluğu’nun himayesine girmiştir. Roma’nın ünlü imparatorlarından Büyük Konstantin, 330 yılında Roma’dan taşınmaya ve yeni bir başkent kurmaya karar verir. Elinde birçok seçenek olmasına rağmen, İstanbul’da karar kılar ve şehri baştan aşağı tekrar imar eder. Elbette bunda şehrin içinden geçen İstanbul Boğazı’nın ve onun şehre kattığı güzellik ve stratejik önemin büyük payı vardır. Heybetli Roma yapıları ile tekrar inşa edilen kent, Konstantinopolis adı ile Roma’nın yeni başkenti olur.

Roma’nın 395’te ikiye bölünmesi ile, Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti olarak yoluna devam eder. Batıda Roma kenti ve Batı Roma İmparatorluğu henüz 476 yılında tarihe karışırken, Doğu Roma (Bizans) ve başkenti Konstantinopolis, 1453 yılına kadar varlığını sürdürecektir.

İstanbul’un 1000 Yıl Önceki Halinin Temsili Resmi

istanbul gezilecek tarihi ve turistik yerler
Tarihte İstanbul

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi

Osmanlılar, hepimizin bildiği gibi 1453’te Fatih Sultan Mehmet‘in İstanbul’u fethini takiben şehre gelmişler ve başkent olarak benimsemişlerdir. Asırlar boyu Osmanlıların İstanbul’a kattığı eserleri saymak istesek uzunca bir liste olur. Osmanlı İmparatorluğu yıkılana kadar İstanbul’u imar etmeye devam etmiştir. Günümüz İstanbul’unun şekillenmesi ise, 19. Yüzyıl’da gerçekleşmiş, şehrin çekim noktaları olan Galata, Beyoğlu, Beşiktaş ve diğer Boğaz semtleri geç Osmanlı döneminde imar edilmiştir.

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İşte İstanbul’da profesyonel tur rehberi eşliğinde gezilmesi tavsiye edilen 10 tarihi eser listemiz.

Ayasofya

1500 yıllık görkemli tarihi ile göz kamaştıran Ayasofya, hem Bizans hem de Osmanlı dönemlerinde şehrin ruhani merkezi olmuştur. 900 yıl boyunca kilise, 500 yıl boyunca da cami olarak hizmet veren Ayasofya, günümüzde iki dinin de mirasını simgeleyen muhteşem bir tarihi eserdir. Ayasofya, tarih boyunca çok kutsal bir yapı olarak kabul edilmiş ve birçok efsanenin odak noktası olmuştur. Bu yüzden rehberle gezilmesi önerilir.

Ayasofya Müzesi

istanbul sultanahmet gezilecek tarihi yerler
Ayasofya Müzesi © Fotoğraf: Serhat Engül

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı inşa edildiği tarih olan 1461’den, 1856 yılına kadar Osmanlı Sultanlarının ikametgahı olmuş ve önemli olaylara tanıklık etmiştir. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman gibi en bilinen padişahlar bu sarayda yaşamıştır. Çok köklü ve ilgi çekici bir tarihe sahip olduğu gibi, İstanbul Boğazı manzarasının da en güzel izleneceği yerlerden biridir.

Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı Müzesi © Fotoğraf: Serhat Engül

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un altındaki sayısız sarnıçtan birisidir. İmparator Justinianus (Jüstinyen) tarafından 540 yıllarında inşa edilmiş ve şehrin en büyük su deposu olarak tasarlanmıştır. İçindeki sütunlar 1500 yıllık yapının kendisinden daha eskidir. Çünkü Antik Yunan kentlerinden toplanarak, bu yapıyı inşa etmek için kullanılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı Nam- Diğer Yerebatan Sarayı

Yerebatan Sarnıcı

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camisinin turistler tarafından Mavi Cami (Blue Mosque) olarak adlandırılmasının sebebi, caminin içini süsleyen muhteşem İznik Çinileri yüzündendir. 1616 yılında hizmete giren camide, dönemin en iyi süsleme ögeleri kullanılmış ve en iyi hattatları görev almıştır.

Mavi Cami olarak da bilinen Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii © Fotoğraf: Serhat Engül

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, çoğu mimar, sanat tarihçisi ve rehbere göre İstanbul’un en güzel camisidir. Böyle düşünmemizin başlıca sebebi, bu muhteşem caminin bir Mimar Sinan eseri olmasından kaynaklanır. Yerden 47 metre yükseklikteki kubbesi ile ihtişam sembolü olan cami, İstanbul’u hakim bir noktadan seyretmektedir.

Mimar Sinan Eseri Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii © Fotoğraf: Serhat Engül

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin üzerinde konumlanmış olduğu muhteşem tarihi mirası çok iyi yansıtan bir müzedir. Geç Osmanlı döneminde ünlü Osmanlı ressamı Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuştur. Arkeoloji Müzesi koleksiyonunda, dünyanın bilinen en eski yazılı antlaşması olan Kadeş Tableti ve İskender Lahti gibi çok önemli tarihi eserler bulunur.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Günümüzde Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan bina, çoğumuzun ismini son yıllarda sıkça duyduğu (Muhteşem Yüzyıl dizisinden dolayı) Pargalı İbrahim Paşa‘nın sarayıdır. Kanuni Sultan Süleyman’ın hem Sadrazamı, hem de Hatice Sultan ile olan evliliğinden dolayı akrabası olan İbrahim Paşa, uzun yıllar bu sarayda ikamet etmiştir. Günümüzde müze olan binada, Türk tarihinin en eski halıları, el yazması kitapları sergilenir.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi © Fotoğraf: Serhat Engül

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi, İstanbul’u bir koşturmaca içinde gezenlerin maalesef gözden kaçırdığı gizli bir mücevherdir. İstanbul’u bir veya iki gün içinde gezmek isteyenler, Sultanahmet ve Beyoğlu semtlerine yoğunlaşır veya İstanbul Boğazı’nda tekne gezintisine çıkarlar. Halbuki Kariye Müzesi, İstanbul’un en eski eserlerinden biridir ve 700 yıllık muhteşem bir Bizans mozaik koleksiyonuna sahiptir.

İstanbul’da Gezilecek En Güzel Tarihi Yerler

istanbul gezilecek en iyi tarihi yerler
Kariye Müzesi © Fotoğraf: Serhat Engül

Galata Kulesi

Galata semti, hem Bizans, hem de Osmanlı dönemlerinde; Ceneviz ticaret kolonisi tarafından mesken tutulmuş ve buralarda Latinler yaşamıştır. İstanbul’un kendine has kültürü içinde yoğrulan İtalyan tüccarlar, kente Galata Kulesi, Yoros Kalesi gibi tarihi eserler kazandırmışlardır. Galata Kulesi’ne çıkmak ve İstanbul’un 360 derece manzarasını izlemek eşsiz bir keyiftir.

Beyoğlu Semtinin Galata Kulesi

Galata Kulesi

Kapalıçarşı

Kapalıçarşı, Osmanlıların İstanbul’a 1453 yılında gelmesini takiben oluşmaya başlamış ve yüzyıllarca genişleyerek bugünkü haline gelmiştir. Binlerce dükkan ve onlarca sokaktan oluşan Kapalıçarşı, içinde kaybolmadan gezmenin mümkün olmadığı bir labirenttir. Tarihin en eski alışveriş merkezlerinden biridir.

Grand Bazaar olarak bilinen Tarihi Kapalıçarşı

istanbul gezilecek tarihi yerler
Kapalçarşı

Umarım yazıdan keyif almışsınızdır. İstanbul’u gezmek elbette bu saydığım yerler ile bitmiyor. Daha görecek çok yer var. Tur rehberiniz ile birlikte, bu güzel şehri keyifle gezecek bir program yapabilirsiniz.


by Serhat Engül

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *